Imię, nazwisko, numer PESEL albo nazwa, seria i numer dowodu tożsamości – tylko takie dane osobowe może pozyskać rejestrujący naszą kartę prepaid.
Rejestrując kartę prepaid jesteśmy zobowiązani przekazać operatowi nasze dane osobowe:
- imię, nazwisko,
- numer PESEL jeżeli go posiadamy, albo
- nazwę, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość. W przypadku cudzoziemców numer paszportu lub karty pobytu.
Przedsiębiorcy telekomunikacyjni na potrzeby rejestracji kart prepaid nie powinni pozyskiwać kopii dokumentów tożsamości. Przepisy prawa jasno to określają (Art. 60b ust. 1 pkt 1 ustawy z 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne). Operator może jedynie określić sposób dostarczenia tych danych.
Pozyskane w procesie rejestracji ksero lub skan dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość może prowadzić do nadużyć.
Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych napływają sygnały o nieprawidłowościach w związku z nieuprawnionym pozyskiwaniem tych danych.
Bądźmy zatem uważni i nie zgadzajmy się na takie działania.
Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie GIODO.
źródło: http://www.uke.gov.pl/rejestracja-kart-prepaid-uwaga-na-dane-osobowe-20339
A teraz drobne wyjaśnienie z mojej strony. Jeśli chcemy tylko wypełnić obowiązek wynikający z ustawy antyterrorystycznej, to udajemy się do punktu Plusa lub Autoryzowanego Punktu Sprzedaży Cyfrowego Polsatu z kartą SIM (potrzebny jest jej numer, nie ma potrzeby okazywania samej karty) oraz dowodem osobistym. Pracownik rejestrujący naszą kartę ma wgląd do dowodu osobistego i może wprowadzić do systemu operatora dane jak podaje w komunikacie UKE.
Jeśli jednak chcemy zarejestrować kartę SIM Prepaid w celu przeniesienia numeru do innego operatora, to tutaj już operator pobiera nieco więcej danych, tj.: adres, należy okazać rejestrowaną kartę SIM i pracownik punktu kseruje dowód osobisty.